Educatie
Un elev din Oradea strânge cărți pentru biblioteca unei școli de la țară
![](https://bihor24.ro/wp-content/uploads/2024/04/provocarea-andrei-2024-1.jpg)
Pasionat de lectură și convins că toți elevii trebuie să aibă acces nestingherit la cărți, Andrei Popovici, un elev de clasa a VII-a de la Școala Gimnazială Dacia din Oradea, a lansat o campanie prin care strânge volume deja citite, pentru a le dona unei școli din mediul rural.
În acest an, Andrei și-a propus ca toate cărțile strânse să ajungă la Școala Gimnazială Ovidiu Drimba din Lugașu de Jos, acolo unde învață peste 500 de copii.
Mai mult