Sport
CSM Oradea are un nou membru: Kristijan Krajina va fi pivotul echipei de baschet
![](https://bihor24.ro/wp-content/uploads/2020/02/juc-k-1.jpg)
Echipa de baschet CSM CSU Oradea are de joi un nou membru în echipă. Este vorba despre croatul Kristijan Krajina, care va juca pe postul de pivot.
Potrivit site-ului clubului orădean, acesta a absolvit liceul și facultatea în Statele Unite ale Americii, acolo unde a și învățat să joace baschet.
În vârstă de 29 de ani, croatul a jucat la VEF Riga, o formație angrenată în Liga Letonă-Estoniană. Statistic, mai scrie site-ul, acesta a avut procentaje de 66% la aruncările din acțiune și 70% la linia de pedeapsă.
Jucătorul a evoluat cu echipa din Riga și în Basketball Champions League și a terminat campania continentală cu procentaje de 52% la aruncările din acțiune și 56% la libere.
În vara anului 2019 s-a transferat la VEF Riga. El și-a reziliat recent angajamentul cu formația baltică și a semnat un contract cu echipa orădeană valabil până la finalul sezonului competițional.
Krajina completează efectivul de pivoți, alăturându-se lui Dragan Zekovic, Arturas Valeika, Cătălin Baciu și Nikola Markovic.