Actualitate

CSM CSU Oradea, prima înfrângere în FIBA Europe Cup

Publicat

pe

CSM CSU Oradea a fost învinsă de echipa turcă Bahceşehir College, cu scorul de 88-77 (32-25, 24-17, 13-16, 19-19), miercuri, în Arena Antonio Alexe, într-un meci din Grupa D a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Campioana României a suferit primul eşec, după patru victorii consecutive.

CSM CSU Oradea, care e deja calificată în faza următoare, câştigase în deplasare cu Bahceşehir College, cu 71-66.

Formaţia orădeană a avut o primă jumătate de meci foarte slabă, iar după 20 de minute era condusă cu 56-42. Gazdele au evoluat mai bine în ultimele două sferturi, dar nu au reuşit să recupereze diferenţa de pe tabelă.

Antrenorul Cristian Achim i-a folosit pe Aaron Broussard 12 puncte, 2 recuperări, 1 pasă decisivă, Tudor Fometescu 1 pd, Sean Barnette 13 p, 6 rec, 1 pd, Cătălin Baciu 11 p, 7 rec, Nikola Markovic 13 p, 3 rec, 6 pd, Kristopher Richard 5 p, 3 rec, 3 pd, Giordan Watson 10 p, 1 rec, 6 pd, Arturas Valeika 2 p, 4 rec, 1 pd, Dragan Zekovic 11 p.

La oaspeţi au evoluat Trae Golden 30 p, 3 rec, 4 pd, Mangok Mathiang 8 p, 6 rec, 1 pd, Dwight Junior Hardy 13 p, 2 rec, 3 pd, Jajuan Markeis Johnson 10 p, 4 pd, London Tyus Perrantes 18 p, 6 rec, 7 pd, Can Altintig 5 p, 2 rec, 6 pd, Hadi Ozdemir 2 p, 3 rec, Altan Erol 1 rec, 2 pd, Alper Ozcan, Cameron Clark 2 p, 2 rec.

„Nu am văzut în viața mea o echipă care să termine un meci cu 77% la aruncările de trei puncte. Este ceva aproape de domeniul SF. Desigur, trebuie să ne asumăm responsabilitatea, deoarece parte din acest procentaj se datorează felului în care ne-am apărat. În ceea ce ne privește, am început foarte prost. Consider că mental nu am fost conectați la acest meci în prima repriză. În plus, este de neacceptat să fim bătuți în relația unu la unu atât de ușor și atât de des”, a declarat, după meci, antrenorul CSM, Cristian Achim.

În ultima etapă a Grupei D, CSM CSU Oradea va evolua tot pe teren propriu, miercurea viitoare, cu Fribourg Olympic, campioana Elveţiei. Până atunci însă, sâmbătă seara, tot de la ora 19 şi tot la Arena Antonio Alexe, „roş-albaştrii” bihoreni vor primi replica oltenilor de la SCM U Craiova, în campionatul Ligii Naţionale.